Fotomaraton 2014 Suomenlinnassa

Fotomaraton 2014 Suomenlinnassa

Sari Ahvenharju: "Vene"Vihdin Kameraseuran perinteinen Fotomaraton oli tänä syksynä Suomenlinnassa 31.8.2014. Kilpailuun osallistui 13 seuran jäsentä. Ilma oli valokuvauksellisesti haastava, aurinko porotti lähes pilvettömältä taivaalta. Kuvaajilla oli koko päivä aikaa kuvata.

10 etukäteen annettua aihetta:

1. Harmonia
2. Muuri
3. Entinen
4. Kirjava
5. Turismi
6. Meren tuoma
7. Ihminen ja meri
8. Linnut
9. Vene / laiva
10. Jokeri, vapaa aihe Suomenlinnasta

Tuomariksi kutsuttiin Espoosta valokuvaaja Pentti Mansukoski. Hän päätti diktaattorin ottein ja oikeuksin antaa pisteitä 6-10 kullekin osallistuneelle kuvalle. Joissakin tehtävista tuli useita kuvia korkeimmalle pistemäärälle. Näistä tuomari Pentti Mansukoski valitsi pyynnöstäni yhden kuvan aiheen parhaaksi. Eniten pisteitä kaikista osallistuneista kuvista saaneet, kuusi parasta kuvaajaa olivat: Sari Ahvenharju, Juha Ahvenharju, Matti Keinonen, Marko Ripatti, Mikko Meriluoto ja Maija Partanen (neljäs palkintosija tasapistein).  Matti Keinosen kolmossija ratkesi hänen sarjassaan olevalla 10 pisteen kuvalla.

Vihdin Kameraseuran Porvoon fotomaratonin viisi parasta

1. Sai Ahvenharju 86 pistettä
2. Juha Ahvenharju 84 pistettä
3. Matti Keinonen 80 pistettä
4. Marko Ripatti 80 pistettä
4. Mikko Meriluoto 80 pistettä
5. Maija Partanen 77 pistettä

Tehtävien parhaat kuvaajat olivat:

Harmonia            Juha Ahvenharju 10 p.
Muuri                   Sari Ahvenharju 10 p.
Entinen                Matti Keinonen   10 p.
Kirjava                 Juha Ahvenharju 10 p.
Turismi                Juha Ahvenharju  9 p.
Meren tuoma       Markku Kedrin     9 p.
Ihminen ja meri    Mikko Meriluoto   9 p.
Linnut                   Matti Keinonen    9 p.
Vene / laiva          Sari Ahvenharju 10 p.
Jokeri                   Marko Ripatti        9 p.