Fotomaraton 2015 Vihdin kirkonkylässä

Fotomaraton 2015 Vihdin kirkonkylässä

10 Risto-10 Jokeri-15

Vihdin Kameraseuran perinteinen Fotomaraton oli tänä syksynä Vihdin kirkonkylässä 4.10.2015. Kilpailuun osallistui 6 seuran jäsentä. Ilma oli valokuvauksellisesti haastava, pilvinen päivä teki hankalaksi yritykset saada kuviin kontrasteja ja sävykkyyttä. Kuvaajilla oli koko päivä aikaa kuvata.

10 etukäteen annettua aihetta:

1. Hallinto- yms. rakennukset
2. Opinahjot
3. Tori
4. Kirkonmäki
5. Katunäkymät
6. Vanhat kaupparakennukset
7. Luonto
8. Asuinympäristö
9. Näkymät Vihdin kk:n kukkuloilta
10. Jokeri, vapaa aihe Vihdin kirkonkylästä

Tuomariksi kutsuttiin kunniapuheenjohtajamme Pekka Vähäsarja. Kuville annettiin pisteet kouluarvosanoin 4-10.  Aputuomari Pirjo Nieminen arvioi kuvien käyttökelpoisuutta tulevaan kirjaan. Nämä pisteet näkyvät yhteistuloksissa, mutta kunkin aiheen parhaat kuvat valittiin valokuvauksellisilla kritereereillä, ja kuvan perässä näkyvä pistemäärä tulee siis tästä. Joissakin tehtävista tuli useita kuvia samalle, korkeimmalle pistemäärälle. Näistä tuomari Pekka Vähäsarja  valitsi pyynnöstäni yhden kuvan aiheen parhaaksi.

Vihdin Kameraseuran Vihdin kirkonkylän fotomaratonin viisi parasta

1.  Risto Jokinen 182,5 pistettä
2. Paavo Hacklin 176,5 pistettä
3. Tapio Karjalainen 168,5 pistettä
4. Mikko Meriluoto 150,0 pistettä
5.  Kari Huhtilainen 143,5 pistettä

Tehtävien parhaat kuvaajat olivat:

“Hallintorakennukset”  Risto Jokinen 10 p.
“Opinahjot”  Tapio Karjalainen 10 p.
“Tori”  Risto Jokinen 10 p.
“Kirkonmäki”   Risto Jokinen 10 p.
“Katunäkymät”  Tapio Karjalainen 10 p.
“Vanhat kaupparakennukset”  Risto Jokinen 10 p.
“Luonto”  Risto Jokinen 10 p.
“Asuinympäristö”  Risto Jokinen 10 p.
“Näkymät Vihdin kk:n kukkuloilta”  Tapio Karjalainen  9 p.
“Jokeri”  Risto Jokinen 10 p.

no images were found