Vihti voitti Kolmen Kisan

Vihti voitti Kolmen Kisan

Kolmen Kisa
Matti J. Niemi, voittaja Vuokko Kihlanki-Hirvonsalo, ja Marko Airismeri palkintojenjakotilaisuudessa. Kuva: Paavo Hacklin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vihdin, Lohja ja Karkkilan kameraseurojen välisen haastekilpailun tulokset julkistettiin sunnuntaina 24.3 Vihdissä. Kilpailun järjestäjänä toimi tänä vuonna Vihdin Kameraseura. Aiheena oli ”Tarina”.

Aiempien vuosin tapaan oli kilpailu tänäkin vuonna kovatasoinen, mutta tuomareina toimineet Marko Airismeri ja Matti J. Niemi (SKsLM, EFIAP) Turun Kameroista saivat laitettua kuvat järjestykseen. Airismeri piti palkintojenjakotilaisuudessa myös erittäin laadukkaan ja mielenkiintoisen esityksen ilmakuvauksesta.

Vedosten sarjassa voitto meni Vihdin Kameraseuran Vuokko Kihlanki-Hirvonsalolle teoksesta Spark of Life. Tiedostosarjassa voiton vei Lohjan Kameraseuran Richard Mercer teoksellaan Unifantti. Kummassakin sarjassa valittiin kuusi parasta teosta.

Vihdin Kameraseura oli kokonaiskilpailussa ylivoimainen. Sekä vedosten että tiedostojen sarjassa Vihti vei neljä sijaa kuudesta palkitusta ja voitti siten kokonaiskilpailun 24 pisteellä. Lohja ja Karkkila saivat kumpikin 9 pistettä.

Kaikkiaan kilpailuun osallistui 99 teosta, joista 51 vedosten ja 48 tiedostojen sarjaan.

Kolmen seuran välistä kilpailua on järjestetty seurojen välillä vuodesta 1987 lähtien.

Tulokset:

Vedokset: 1. Vuokko Kihlanki-Hirvonsalo “Spark of Life” (Vihdin Kameraseura), 2. Tapio Karjalainen “Care and Love” (Vihdin Kameraseura), 3. Tanja Haverinen “Mummuksi /02” (Karkkilan Kameraseura), 4. Heikki Simpura “Tarinoita monia” (Lohjan Kameraseura), 5. Juha Ahvenharju “Olipa kerran” (Vihdin Kameraseura), 6. Matti Keinonen “Ja pappi sai taas kahvia juodakseen” (Vihdin Kameraseura).

Tiedostot: 1. Richard Mercer “Unifantti” (Lohjan Kameraseura), 2. Seppo Väli-Klemelä “Iltakalassa” (Karkkilan Kameraseura), 3. Tapio Karjalainen “Viimeinen Lento” (Vihdin Kameraseura), 4. Risto Jokinen “Kehrääjä” (Vihdin Kameraseura), 5. Vuokko Kihlanki-Hirvonsalo “Muistoja vain” (Vihdin Kameraseura), 6. Tapio Karjalainen “Eksynyt” (Vihdin Kameraseura)