Vuoden viimeinen kameraseuran ilta

Vuoden viimeinen kameraseuran ilta

Vuoden viimeinen kameraseuran ilta käynnistyi jouluisasti glögin ja piparkakkujen merkeissä. Glögin siemailun ohessa Ville-Veikko Nissinen haastoi koko kameraseuran valokuvaushaasteeseen vuodelle 2018. Kyseessä on Facebookissa käytävä, koko vuoden kestävä kuvaushaaste. Ville-Veikko kertoi haasteesta ja sovimme yhdessä haasteen yksityiskohdista. Lisätietoja haasteesta kameraseuran fb-sivuilta ja yksityisviestillä Ville-Veikolta. Ohjeet tarkentuvat loppuvuoden aikana.

Kuvaushaasteen jälkeen Kari Huhtilainen esitteli alustavaa kevään ohjelmaa. Kevätkausi alkaa maanantaina 15.1. kerhoillalla ja aiheena on mm. kuvat.fi palvelun käyttöönotto kameraseuralle. Siitä eteenpäin jatkamme normaaliin tapaan kahden viikon välein pidettävällä kerhoillalla. Kevääseen kuuluu erittäin mielenkiintoisia esityksiä katukuvauksesta jäänmurtajiin, uusia pieniä valokuvauskisoja liittyen kerhoiltojen aiheisiin sekä tottakai valokuvien katsomista ja arviointia. Uusi ohjelma päivittyy internettiin vuoden alkupuolella ja siitä tiedotetaan seuran nettisivuilla.

Valokuvien katsomiseen yritämme tuoda myös muutoksen tuulia. Vuoden viimeisessä seuraillassa näimme jo muutaman erittäin upean AV-esityksen stillkuvista. Markku Kedrin oli koostanut AV-esityksiä eri kuvaajien toimittamista kuvasarjoista. Kuvat saavat aivan uuden ulottuvuuden, kun mukaan liitetään musiikki. Iso kiitos Markulle vaivannäöstä ja toivotaan, että kevään aikana näemme lisää vastaavia esityksiä seuralaisten itsensä tekeminä. Myös perinteiseen kuvien katseluun tulee hieman muutoksia kevään aikana ja niistä lisää todennäköisesti jo vuoden ensimmäisessä kameraseuran illassa.

Ilta huipentui vuosikilpailun kokonaistulosten julkistukseen sekä kunniakirjojen myöntöön. Vuosikilpailussa käytiin erittäin tiukka kilpailu ja 1. ja 2. sija oli tasapisteissä. Voittajaksi valittiin kuvaaja kenen yksittäinen kuva sai eniten pisteitä.

Voittaja: Jorma Ojama
2. sija: Ville-Veikko Nissinen
3. sija: Soli Wallenius

Onneksi olkoon Jormalle ja hatunnosto kaikille osallistujille. Taso oli tänä vuonna erittäin korkea!

Seuraavaksi julkistettiin Vuoden kuvaaja -titteli. Suurimmalle osalle valinta ei varmasti tullut yllätyksenä hänen vuoden kuvausansioidensa perusteella.
Vihdin Kameraseuran Vuoden kuvaaja 2017 on 

Juha Ahvenharju

Paljon onnea Juha sekä Vuoden Kuvaaja -tittelistä, että vastaikään myönnetystä EFIAP arvonimestä!

Lopuksi jaettiin vielä yksi kunniakirja – Vuoden 2017 aktiivisin jäsen. Kunniakirjan sai allekirjoittanut, eli Ville-Veikko Nissinen. Kunnikirja myönnettiin aktiivisesta otteesta seuran toimintaan, uusien ajatusten esilletuomisesta sekä uusien kotisivujen rakentamisesta sekä niiden ylläpidosta. Iso kiitos tästä tunnustuksesta!

Vihdin Kameraseura toivottaa kaikille erittäin rauhallista joulunaikaa ja valokuvauksellista vuotta 2018.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.